کتابی که چهره‌های کربلا را رویاروی هم قرار می‌دهد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آنچه در حادثه کربلا نمود آشکاری دارد، تقابل چهره‌ها و صحنه‌ها با یکدیگر است. کربلا؛ عرصه رویارویی بود. در آوردگاه کربلا، در هر دو سو انسان‌هایی، نقطه مقابل هم، صف‌آرایی کرده‌اند.

کتاب حمید محمدقاسمی تلاش دارد با رویارو کردن صحنه‌ها و چهره‌ها، زمینه بهره‌مندی از درس‌های تاریخ کربلا را فراهم آورد. این اثر در سه فصل با عنوان‌های “رویارویی صحنه‌ها و چهره‌ها از منظر اعتقادی»، “رویارویی صحنه‌ها و چهره‌ها از منظر اخلاقی و تربیتی» و “رویارویی صحنه‌ها و چهره‌ها از منظر سیاسی و اجتماعی» تدوین شده است.

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: “واقعه کربلا منشوری چند وجه است که از هرسو بدان نگریسته شود، درس‌ها و پیام‌های روشنگری را در اختیار معرفت‌جویان قرار می‌دهد که می‌تواند راهگشای زندگی انسان‌ها قرار گیرد و همچون چراغی مسیر راه را به آن‌ها بنمایاند… از این‌رو می‌توان این حادثه را به چشمه فیاضی تشبیه نمود که در همه زمان‌ها و مکان‌ها می‌تواند تشنگان معرفت را از زلال خود سیراب سازد و پیمانه جان آ‌ن‌ها را مالامال از معارف و حقایق ناب خود نماید.»

نخستین چاپ کتاب “رویارویی صحنه‌ها و چهره‌ها در تاریخ کربلا» تالیف دکتر حمید محمدقاسمی،‌ با شمارگان یک‌هزار نسخه در 538 صفحه از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده است.